Skip to main content

Alexandra Brondum vinder world cup bronze

Alexandra Brondum starter sin juniorsæson ved at kæmpe sig til en flot bronzemedalje ved sæsonens andet junior world cup i Guatemala. Semifinalen var et tæt gyser hvor Alexandra var bagud med 4 point og kæmper sig tilbage i kampen. Desværrer taber Alexandra 14-13 og dermed snublende tæt på at være den første danske juniorfægtere i en world cup finale, siden Alexander Tsoronis vandt sølv i Luxemburg i 2012.

Til daglig fægter Alexandra Brondom i Anaheim Hills Fencers Club (AHFC), hvor hun får lektion af Ludovic Sotto. Mange i Fægteklubben Trekanten kender Ludo, fra klubbens årlige sommerlejr hvor Ludo har deltage over flere år. 
Alexandra Brondum er ydermere også medlem af Fægteklubben Trekanten, og stiller op for Danmark, når hun deltager ved world cups og mesterskaber.
Trekanten har også et tæt samarbejde med AHFC. Klubbens seniorfægtere træner hos AHFC op til grand prix stævnet i Anaheim, der afholdes hvert år i marts. Seniorfægterne nyder også glæde af at blive indkvarteret privat hos vores amerikanske venner når vi er i Anaheim.

Hele Fægteklubben Trekanten ønsker Alexandra Brondum og Ludovic Sotto et stort tillykke med det flotte resultat.

Næste junior world cup, hvor danske fægtere skal kæmpe, er i Havana den 15. - 16. december.

Fencing Club Trekanten
Lyngbyvej 104
2100 Copenhagen OE
Denmark

Phone: +45 39 27 13 13
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.