B&U stævneoversigt

Arkiveret under Information

 

 

B&U stævner for i efteråret 2018 og foråret 2019

 

Klinge størelser og årgange for sæson 2018 - 2019

Miniorer: 2009 og yngre (klinge str. 0)
Puslinge: 2008 - 2007 (klinge str. 0, 1, 2)
Dreng/pige: 2006 - 2005 (klinge str. 5)
Kadet: 2004 - 2002 (klinge str. 5)

Kontakt klubbens trænere hvis du har spørgsmål til stævneplanen
Malte Trier Mørch: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.

Ed Jefferies: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. 

Efterår 2018

Dato

Stævne

Turansvarlig

Stævnerapport

Dommer

Træner

29-30 september

Rudersdal Open Birkerød Idrætscenter

Line/Mikael

(Elvis

Malte tager med

6-7 oktober

YC-Potsdam – Tyskland – cupstævne

Bent/Søren

(Claus/Theo)

Svært med træner pga ungdomds-OL og Trekanten Internationale

27-28 oktober

YC- Cottbus

Castilli (Lucia)

Malte

3-4 november

YC-Meissen

Bent/Søren

(Claus/Theo)

Ingen trænerstøtte pga Ter Apel weekenden efter

10-11. november

Wapen van Wlagt  (Ter Apel)

Line (Frode), Mikael (Elvis) og Thomas (Marcus)

Ken Martin

Felix

+ en ekstra træner

24-25 november

Mahauts Julestævne
Kårde og fleuret tom dreng/pige

??

Malte finder   træner

24-25 november

Jönssons Pokal Malmø (Fleuret og Kårde

U15 og U13

Jesper (Sally)

Malte finder træner

8-9 december

YC

Cottbus-Kollkwist

Søren/Bent

Malte finder træner

12. December

Trekantens julestævne

Trekantens Venner

Trekantens Venner

 ---

Forår 2019

16.januar 17:30-18

Planlægningsmøde for forårets stævner

26. januar

Syddanmark Open. Kårdestævne Ranglistestævne for B&U og senior

??

??

2. februar

YC – Marburg

Bent (Claus)

Ingen træner pga sammenfald med CEP

30-31 januar

Lejr inden CEP

Søren

Malte

2-3 februar

CEP Marathon – Paris – årgang 02-08

http://www.marathon-fleuret.com/

Søren (Theo)

To trænere – måske Malte som den ene

16-17 Marts

DM for B&U individuelt + hold

Kårde og fleuret

Birkerød

Majid (Afshin)

Ed

21-25 marts

Wroclaw, Polen

Challenge Wratislavia U15

Kårde og fleuret

Line og Mikael (Elvis)

??

13-14. april

Malmø Open
Baltiske Hallen, Eric Perssons väg, Malmø

Måske er der allerede kadetforældre på denne?

??

27-28 april

YC – Weimar

Bent/Søren

??

4-5 Maj

Hellerup Open

Kårde og fleuret

??

??

25-26 maj

Trekanten International 

FKTs stævne udvalg

1. juni

YC Finale

Cottbus-Kolkwitz

Slås måske sammen med Trekanten Internationale

20. juni.

Sommerindledning i Ryparken

Trekantens Venner

Trekantens Venner

Malte

22-23 juni

Mini Marathon         CEP Paris U10-U13

Line (Frode)

29 juli – 4 august (usikre datoer)

Leon Paul Junior Series Summer Camp

Arrangeres individuelt, men vores egen lejr prioriteres

5-11 August

Trekantens sommerlejr

FKTs lejr udvalg

Den turansvarlige:

Hænge invitation og tilmeldingsopslag op på tavlen i klubben, koordinerer træner og antal dommere med Malte, samt ved stævner i udlandet hjælpe med forslag til hotel og transport.

Stævnerapport:

Ansvarlig for at skrive et opslag til hjemmesiden om stævnet, evt. suppleret med et par fotos.
Datoer på de danske stævner er fundet på Fægteforbundets hjemmeside