B&U stævneoversigt

Arkiveret under Information

B&U stævner for i efteråret 2017 og foråret 2018

Dato Stævne Turansvarlig Stævnerapport Dommer Træner

16. - 17. september

Rudersdal Open

Birkerød Idrætscenter

 Annette Barfod (Josephine)

Line Vaaben (Frode)

 

Søndag: Malte

23.-24. september 

Sieben-Türme-Turnier.

Burgfeldhalle, 23558 Lübeck, Am Gertrudenkirchhof 2

Anne Kirstine  (Steffen og Mikkel)

Line Vaaben (Frode)

Betaler bøde

30. september -1 oktober

Brendow Cup

ENNI Sportspark Rheinkamp, Am Sportzentrum 5, 47445 Moers

 Carsten Horn Nielsen (Christopher)

Catharina Winterberg

29.-30. oktober

Trekanten Open, Kårde

 FKTs stævneudvalg

12-13. november

Wapen van Wlagt (Ter Apel)

 Thomas Karlsen (Jonas)/ Jakob Thorbek/Cecilie (Julius)/Line Vaaben (Frode)

Thomas Karlsen
Jakob Thorbek
Line Vaaben 

Ken Martin

Nikolaj

12. - 13. november

Wittenauer Fuchs Berlin

 Anne Kirstine (Mikkel)

2. - 3. december

Mahauts Julestævne
(ældste gruppe årgang 2004

 Jannie Kähler (Gustav)

 Line Vaaben (Frode)

9. - 10. december

Jönssons Pokal

 Line Vaaben (Frode)

13. december

Trekantens julestævne

Trekantens Venner

Trekantens Venner

Malte

13. - 14. januar 2018

DM for kadet og juniorer

Catharina Winterberg  (Marie og Jonas)

17. januar 2018  Planlægningsmøde for forårets stævner kl.17.30-18 i klubben      

3. februar 2018

 

Syddanmark Open B&U & Senior, Kårde

 Anita Qvistgaard (Simon)  Caspar Persson  Natalia sørger for dommere Caspar 

3. -4. februar 2018

CEP Marathon Paris

Jakob Thorbek (Julius)

Carsten Horn Nielsen (Christopher)

 
Jakob Thorbek

Carsten Horn Nielsen

   
17.-18. februar 2018 Bucholzer, Wespenstich, Bucholz, årgang 2001-2008  Bent Lund/Line Vaaben/Søren Mortensen Line Vaaben Ikke afklaet endnu Ikke afklaret endnu
19. - 22. februar 2018 Københavns mesterskaberne , fra Kadetter og ældre  Lene Jensen Lene Jensen    

17.-18. marts 2018

DM for B&U (ældste gruppe årgang 2004) individuelt + hold

 Annette Barfod (Josephine)  Morten Kahler (Gustav)  Line hjælper med dommere

Kårde: Natalia & Caspar

Fleuret: Ikke afklaret

24.-25. marts 2018

Challenge Wratilavia, Polen

 Anne Kirstine (Mikkel)

 Line Vaaben (Frode)

 -

Kårde: Natalia

Fleuret: Ikke afklaret endnu

14. - 15. april 2018

Malmø Open
Baltiske Hallen, Eric Perssons väg, Malmø

 Thomas og Christel Karlsen (Jonas)  Annette Barfod (Josephine)  Ikke afklaret endnu

Malte

 

5. - 6. maj 2018

Hellerup Open

 Anders Lyngborg (Nicolai)

 Line Vaaben  Ikke afklaret endnu  Ikke afklaret endnu

18.-21.maj 2018

Cup Montan Turnier (Duisburg), årgang 2001-2008 både fleuret og kårde

 Bent Lund (Claus)  Line Vaaben  -  Malte

26.-27. maj 2018

Trekanten International (fleuret)
Valbyhallen

 se info her på hjemmesiden    FKTs stævneudvalg  FKTs stævneudvalg

2. - 3. juni 2018

Malmø International, Kårde
Baltiske Hallen, Eric Perssons väg, Malmø

     Ikke afklaret endnu  Ikke afklaret endnu

Juni 2018

 

European Fencing Festival (Poznan Polen)

Hvis stævnet er samtidig med Duisburg vælges dette stævne. Ikke afklaret endnu   Ikke afklaret endnu

22. juni

Sommerindledning i fægteklubben i Ryparken

 Trekantens Venner

 Trekantens Venner

 Malte

 

Juni 2018

Mini CEP, Paris

 Søren Mortensen (Theo)  Søren Mortensen    Ikke afklaret endnu
7. - 11. august 2018 Trekantens sommerlejr se info her på hjemmesiden    FKTs stævneudvalg  FKTs stævneudvalg

 Den turansvarlige: Hænge invitation og tilmeldingsopslag op på tavlen i klubben, koordinerer træner og antal dommere med Malte, samt ved stævner i udlandet hjælpe med forslag til hotel og transport.

Stævnerapport: Ansvarlig for at skrive et opslag til hjemmesiden om stævnet, evt. suppleret med et par fotos.
Datoer på de danske stævner er fundet på Fægteforbundets hjemmeside.