Skip to main content

Trekanten søger cheftræner med international erfaring

Denmark's leading Fencing Club is looking for a Head Fencing Master with international experience (Download job application in English).

Har du lyst til at blive en del af et ambitiøst og dynamisk fægtemiljø i Fægteklubben Trekanten med mulighed for en sideløbende landstrænerkarriere, så er dette job det rette for dig.(Download jobbeskrivelse)

Jobbet
Vi søger en cheftræner, der kan undervise på fleuret og kårde, og som skal være med til at videreudvikle vores klub. I klubben fægtes alle tre våben og du vil få det overordnede ansvar på alle tre våben. Særlig vil du blive ansvarlig for udvikling af klubbens talent-og elitefægtning, som du skal være med til at føre til e internationalt top niveau. Desuden skal du være med til at sætte de daglige rammer for samarbejdet i klubbens trænerteam ved at sikre en løbende sparring trænerne imellem omkring de enkelte fægteres udvikling. Din daglige ledelse på salen foregår i tæt samarbejde med klubbens bestyrelse, relevante udvalg og de øvrige trænere.

Dine kvalifikationer
Vi forventer,at du:
  • • er uddannet fægtemester på minimum fleuret og kårde med flere års international erfaring indenfor talent-og eliteudvikling.
  • • har dokumenteret erfaring som fægtemester på internationalt top niveau på minimum fleuret
  • • har et internationalt netværk, der kan bruges i såvel klub som forbundsregi.
  • • har erfaring med fysisk og aldersrelateret træning
  • • har erfaring med uddannelse af trænere på alle niveauer
  • • har erfaring med daglig ledelse af et trænerteam
  • • behersker engelsk i skrift og tale
  • • er villig til at flytte til København.
Er du interesseret skal du sende CV samt ansøgning til klubbens formand Louise Seibæk på Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den. senest den 30.september2013. Du vil høre fra os snarest efter udløbet af ansøgningsfristen.
Fægteklubben Trekanten

Lyngbyvej 104
2100 København Ø
Danmark

Telefon: +45 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.