Vandskade - opdatering (torsdag 10. november)


vandskade

Historien om vandskaderne efter regnvejret den 2. juli fortsætter desværre lidt endnu. Skabene i gangen blev tømt forrige uge for at håndværkerne kunne gå i gang med at lægge fliser i gangen. Derefter var det meningen at der skulle bygges nye skabe, og at klubben så endelig ville begynde at ligne sig selv igen. Men så heldige er vi desværre ikke. Håndværkerne kom sidste, som lovet, for at begynde arbejdet med at lægge fliser. Men de var dårligt gået i gang før der blev opdaget tegn på yderligere vandskader, ikke kun hos os men også i håndboldhallen.
Det betyder at klubben kommer til at rode noget tid endnu. Dels fordi der kommer til at være et rend af håndværkere de næste mange uger, men også fordi de mange ting som er flyttet roder enormt meget.

Dette er sket:
1. Folks privatudstyr hænger nu i fægtesalen på stativet. (hæng venligst pænt tilbage)
2. Sko er pakket ned i to fægtetasker der står ved siden af computerne.
3. Alle skal benytte omklædningen på den anden side af parkeringspladsen når der skal klædes om og hvis man skal på wc.
4. Styrketrænigsrummet, reperationsrummet, udstyrsrummet og gangen er nu helt tømt for ting. Derfor er der nu vildt roddet i klubben. Vi beklager meget. 

Dette kommer til at ske:
1. Alt efter skadernes omfang - så forventes det at anlægget vil være i orden omkring midten af december.

Resultatet:
1. Der vil blive lagt fliser i gangen så en evt. ny vandskade ikke vil ødelægge gulvet igen.
2. Nye skabe bliver sat op, med plads til klubbens udstyr.
3. Styrkerummet vil være klar til brug igen i december. 

Vi  kommer derfor til at bede klubbens medlemmer om lidt tålmodighed og forståelse for situationen noget tid endnu. Vi samarbejder selvfølgelig med vores venner på anlægget og i kommunen med at få hele processen til at forløbe så glat og hurtigt som muligt.
Du vil kunne følge alle detaljer omkring dette her på trekanten.org.

Ang. DGI-Byen så er der gode nyheder hvad angår vandskaden der. Forsamlingshuset, som er vores gamle hal og hjem i DGI-Byen står klar før tid og foreningerne vil kunne benytte Forsamlingshuset igen fra og med den 14. november. Både mandag og tordags holdet vil derfor flytte træningen tilbage til Forsamlingshuset.  

Fægteklubben Trekanten
Ryparkens Idrætsanlæg
Lyngbyvej 110
2100 København Ø
Danmark

Telefon: +45 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.