Skip to main content

Team Danmark om talent-elite arbejdet i Trekanten

team danmark logo

Fægteklubben Trekanten fik i sidste uge besøg af Team Danmark. De ville lave et indslag til deres nyhedsbrev, omkring de overraskende og lovende resultater, som klubbens fægtere har opnået.
Bag de flotte fleuretresultater ligger mange års målrettet talent-elitearbejde fra Fægteklubben Trekantens side. Arbejdet har fra starten af haft Team Copenhagen, som tæt samarbejdspartner, og målsætningerne og det daglige arbejde med klubbens dygtige fægtere er i høj grad kun været muligt pga. støtten og samarbejdet med Team Copenhagen.

På det sidste er Dansk Idrætsforbund og Team Danmark også kommet med i samarbejdet. Den store opmærksomhed og støtte har i høj grad ført til en fornyet motivation hos klubbens seniorfægtere, og det skal blive spændene at følge dem op mod OL i Tokyo 2020.

LINK - TEAM DANMARK (TALENTPROJEKT SKAL LØFTE DANSK FÆGTNING)

Du kan som altid følge klubbens mange fægtere og deres resutater her på siden eller på vores Facebook-side.

Fægteklubben Trekanten

Lyngbyvej 104
2100 København Ø
Danmark

Telefon: +45 39 27 13 13
E-mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.