Resultater fra Københavns-mesterskaberne 2015
Københavnsmesterskab 2015
66 starter, 2 hverdagsaftner - og 6 københavnsmestre!
Københavnsmesterskaberne blev igen i år afholdt på Trekantens fægtesal. Ikke mindst om onsdagen, hvor der var både fleuret og sabel, var der mange mennesker på salen – faktisk så mange, at det i fremtiden bliver nødvendigt igen at bruge tre aftener på afviklingen af stævnet. Dette har ikke været nødvendigt i de sidste 10 år! Derfor en ekstra stor tak til Ferenc og Malte, der gav en stor hånd med ved afviklingen.
Mange hilsner
- og vi ses til næste år
Lene Jensen, Trekanten
Resultaterne blev følgende:
Damekårde:
1. Victoria Lejon, HFK
2. Augusta Spanger-Ries, HFK
3. Karen Bell, Mahaut
Caroline Oppenlænder, Gilleleje
5. Alba Grassov, HFK
6. Sofie Olsen, HFK
Herrekårde:
1. Esteban Garcia, HFK
2. Mads Berg, HFK
3. Patrick Jørgensen, HFK
William Pritchard, HFK
5. Christian Linnemann, HFK
6. Alexander Brems, HFK
7. Nicolai Alexanderson, HFK
8. Klaus Albert Caning, HFK
9. Andreas K. Bacher, Trekanten
10. Rasmus Weirup, HFK
11. Victor Gaardsted, HFK
12. Sofus Bovin, RFK
13. Oscar Skals, Trekanten
14. Marcus Everitt, Trekanten
15. Ulrik la Cour, Trekanten
16. Steffen Knudsen, Trekanten
17. Sune Jørgensen, Gilleleje
18. Peter Bonde, Trekanten
Damefleuret:
1. Martine Spanger-Ries, HFK
2. Gabriela Carballo, HFK
3. Josefina Lawton, Trekanten
Laeticia Jørgensen, HFK
5. Fruzsina Farago, HFK
6. Karen Bell, FKM
7. Lene Jensen, Trekanten
8. Julie Buninuwicz, FSF
Herrefleuret:
1. Laurence Halsted, HFK
2. Roland Schlosser, HFK
3. Phillipe Jørgensen, HFK
Mikkel Rahbek, HFK
5. Thomas Berg, Trekanten
6. Alexander Tsoronis, Trekanten
7. Mathias Dankwardt, Trekanten
8. Søren Johansen, HFK
9. Conrad Kongsted, Trekanten
10. Kolja Dahlin, Trekanten
11. Emil U. Andersen Trekanten
12. Christoffer Rykind Bjarke, Trekanten
13. Benjamin Wilken, Mahaut
14. Jacob Brandt, Trekanten
15.Sigurd Røkkum, Mahaut
16. Rasmus Løvschal, FSF
17. Emil Rasmussen, Mahaut
18. Peter Dinesen, Trekanten
Damesabel:
1. Karen Bell, FKM
2. Marina Kasimova, Trekanten
3. Freja Østerstrøm, Trekanten
Linnea Roark, RFK
Herresabel:
1. Sebastian Bringstrup, Trekanten
2. Stewart Watson, Trekanten
3. Jørgen Stutemeyer, HFK
Anton Gyurov, Trekanten
5. Mick Berland, RFK
6. Vladimir Roumyantsev, HFK
7. Theis Samsig, Trekanten
8. Roar, Trekanten
9. Daniel Ryttergaard, RFK